20-23.04.2024

UWM dla Ziemi. Jeden dzień to za mało

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie po raz kolejny włącza się w obchody Dnia Ziemi, zwracając uwagę na to, jak wspólnie możemy zaangażować się w troskę o planetę. Społeczność UWM w dn. 20-23 kwietnia będzie sprzątała Kortowo, promowała ideę upcyklingu oraz odpowiedzialnej mody. Jedną z atrakcji na UWM będzie też projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka z udziałem Ewy Ewart.

Świętowanie Dnia Ziemi potrwa na UWM więcej niż 24 godziny, ponieważ inicjatyw jest za dużo, żeby wszystkie mogły zostać zrealizowane w tak krótkim czasie. Nic w tym dziwnego, skoro odpowiedzialność ekologiczna wpisuje się w misję Uniwersytetu i obecna jest w podejmowanych na co dzień projektach i inicjatywach.

Sobotnie sprzątanie i piknik dla społeczności akademickiej

Kortowo to nie tylko miejsce studiowania i pracy, ale także odpoczynku. Już za chwilę (jak co roku) na kortowskiej plaży będą wypoczywać mieszkańcy Olsztyna i okolic. Dzień Ziemi jest okazją, by społeczność akademicka wspólnie zatroszczyła się o to miejsce. W sobotę 20 kwietnia od godz. 9-11 planowane jest sprzątanie. Zbiórka i rejestracja wolontariuszy odbędą się na plaży kortowskiej w godz. 9.00–9.30. Zaproszeni są wszyscy chętni – studenci, doktoranci, pracownicy.

Wszystko powinno pójść jak z płatka, ponieważ – jak podkreśla Bogusław Stec, kanclerz UWM i jeden z organizatorów sobotniego spotkania – społeczność akademicka od lat angażuje się w sprzątanie Kortowa. Wsparciem będzie też Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”. To agenda z tradycją (ponad 55-letnią!), a jego członkowie kochają wodę, więc mają ogromne doświadczenie w trosce Jezioro Kortowskie i inne zbiorniki.

Po wspólnym sprzątaniu ok. godz. 11 na wszystkich przybyłych czekać będzie na plaży piknikowy poczęstunek. Wydarzenie organizowane będzie we współpracy z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM.

Uniwersyteckie wietrzenie magazynów

Kolejna sobotnia propozycja skierowana jest do pracowników UWM. Na uczelni panuje zasada dawania meblom biurowym szansy na nowe życie. Jeśli jakaś jednostka uczelniana nie potrzebuje już np. krzeseł czy biurka i może je przekazać innym, informuje o tym społeczność akademicką.

Uniwersyteckie Wietrzenie Magazynów” to okazja, by takim meblom „z drugiej ręki” przyjrzeć się na żywo i zdecydować, czy któryś z nich okaże się przydatny w naszym biurze czy gabinecie. W Bibliotece Uniwersyteckiej na parterze będzie można od 9.00 do 11.00 obejrzeć niepotrzebne meble, sprzęty, telefony komórkowe.

Gratką będzie także okazja do przyjrzenia się przykładom odrestaurowanych starych mebli. Organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to początkiem cyklicznych spotkań w stylu „garażowych wyprzedaży”. Wszystko w trosce o planetę, by nie wyrzucać czegoś, co może jeszcze służyć innym.

Odpowiedzialna moda z Kasią Zajączkowską

Atrakcje z okazji Dnia Ziemi zaplanowało również Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. W poniedziałek 22 kwietnia zaprasza ono m.in. do Biblioteki Uniwersyteckiej na spotkanie pt. „Odpowiedzialna moda – o co tyle hałasu?”. Będzie to wystąpienie w formie moderowanej rozmowy, którą z Kasią Zajączkowską (projektantką i autorką książki o slow fashion) poprowadzi Justyna Stawecka z CWO. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10.00–11.30 w przestrzeni przy sali kreatywnej.

Po spotkaniu odbędą się warsztaty dla studentów i studentek (20-30 osób), które zaplanowano w sali kreatywnej (s. 122). Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora. 

Poniedziałek na kortowskiej plaży: zbiórka elektrośmieci, serwis rowerowy i warsztaty

W poniedziałek 22 kwietnia na plaży kortowskiej w godzinach 10.00–16.00 będzie gwarnie i proekologicznie. CWO zorganizuje tam grę terenową dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV-VI), przewidziano też atrakcje dla przedszkolaków. Swoje stanowiska przygotują partnerzy UWM, m.in. Sorteusz, Polski Związek Wędkarski, Leroy Merlin, Bank Żywności, ale także jednostki uczelniane: Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii, dwa koła naukowe UWM. Wśród atrakcji zaplanowano m.in.: warsztaty Castoramy dla dzieci przedszkolnych (sadzenie roślin w ekodoniczkach), bezpłatny serwis rowerowy i strefę sportową przygotowaną przez firmę Decathlon oraz zbiórkę elektrośmieci „Bratki za elektroodpadki”, która prowadzona będzie przez firmę Mazur Elektrorecycling Sp. z o.o.

Chociaż wiele atrakcji na plaży kortowskiej przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży, zaproszone czuć się powinny osoby w każdym wieku. Ubiegłoroczne doświadczenia dowodzą, że szczególnie dużą popularnością cieszyć się może serwis rowerowy, dzięki któremu można przygotować swoje jednoślady na wiosenne wycieczki. Kto wie, może po takim przeglądzie pod okiem fachowców, więcej osób będzie wybierało rower jako środek transportu na co dzień?

Wtorkowe ekokino z Ewą Ewart

Kolejną propozycją CWO z okazji Dnia Ziemi jest projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka nt. stanu i ochrony wód śródlądowych. Jej gościnią specjalną będzie Ewa Ewart – reżyserka filmu. Dokument ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody „w imię postępu”. To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada o rzekach i ludziach, którzy starają się je ratować.

Film można będzie obejrzeć we wtorek 23 kwietnia w Auli Kongresowej (Centrum Konferencyjne UWM) w godz. 10:00-13:00. Obowiązują zgłoszenia za pośrednictwem formularza.

UWM dla Ziemi – każdego dnia

Troska o planetę to nie tylko hasło, ale także jeden z celów realizowanej na UWM strategii zrównoważonego rozwoju. Naukowcy na co dzień w swoich badaniach i działalności edukacyjnej poruszają m.in. kwestie segregacji i ponownego przetwarzania odpadów, świadomych zakupów i gotowania bez marnowania żywności, wpływu mikroplastiku na organizmy itp.

UWM od początku swojego istnienia sygnalizuje, jak ważna jest edukacja ekologiczna, dlatego włącza się w różne inicjatywy, które ją popularyzują. W sobotę 23 marca dołączył np. do międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi”, dlatego światła we wszystkich obiektach w Kortowie zgasły na 60 minut. Tego samego dnia Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” w czasie wiosennego spływu Łyną oczyszczał rzekę i jej brzegi ze śmieci. Odbywająca się 5 kwietnia na UWM akcja „Operacja Czysta Rzeka” z inicjatywy pracowników Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno- Gospodarczym stała się z kolei okazją do posprzątania okolic plaży przy Jeziorze Kortowskim. Dzień Ziemi na UWM trwać może cały rok!

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie


data ostatniej modyfikacji: 2024-04-16 11:44:31
Komentarze
 
Polityka Prywatności