2010-03-23 17:30

Trwają Olsztyńskie Spotkania Teatralne

Krystyna Janda, Paulina Holtz, Anna Moskal, Joanna Żółkowska, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski i wiele, wiele innych "znanych" osób przyjedzie do Olsztyna. 23 marca zapraszamy na kolejne spektakle z cyklu Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.

Już po raz 18. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wspólnie z Towarzystwem Kultury Teatralnej organizują Olsztyńskie Spotkania Teatralne. To jedno z największych wydarzeń kulturalnych w regionie. Festiwal pokazujący głośne, fascynujące, najciekawsze spektakle teatralne. Różnorodność konwencji scenicznych takich jak opera, taniec, teatr muzyczny i dramatyczny,  inscenizacje wybitnych twórców czy intrygujące przedsięwzięcia teatru alternatywnego, obrazują świetną kondycję teatru XXI wieku. Festiwal to zderzenie różnych stylów i typów wyobraźni kreujących rzeczywistość współczesnego teatru.

Bogaty repertuar festiwalowy adresowany jest do różnych pokoleń, różnych gustów i doświadczeń widzów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Prezentowane spektakle, nagradzane na wielu festiwalach odzwierciedlają najnowsze tendencje i różnorodność języka teatralnego. Festiwal to przestrzeń otwartej rozmowy, dlatego zapraszamy na cykl spotkań z ludźmi teatru na Scenie u Sewruka.

Olsztyńskie spotkania teatralne to niepowtarzalna okazja żeby zobaczyć ''na żywo '' prawdziwe gwiazdy polskiego kina i teatru. Wśród artystów, których talent niebawem będziemy mogli podziwiać, znajdzie się Krystyna Janda,  Anna Moskal, Joanna Żółkowska, Kazimierz Kaczor, Dariusz Gnatowski, Przemysław Sadowski, Sławomir Pacek, Dominika Figurska,Urszula Grabowska, Radosław Krzyżowski, Marek Litewka i wielu innych.

23 marca, Duża Scena


Teatr Roma - Warzawa

ZABAWKI PANA BOGA

 

Poetka i pisarz. Dalecy i bliscy, obecni w swoich myślach i w listach. I kompozytor - Wielki Nieobecny. „Zabawki Pana Boga” to przedstawienie o nieobecności tak bliskiej, że aż namacalnej. Poetka to Agnieszka Osiecka. Pisarz to Marek Hłasko. Ten trzeci zaś - Krzysztof Komeda - powraca we wspomnieniach i wypełnia je ogromem talentu i prostotą człowieczeństwa. Genialny i skromny. Wielki i cichy, małomówny. Osiecka i Hłasko korespondują intensywnie na przestrzeni wielu lat. Ona, głównie z Polski, chociaż spotykają się przelotnie w Kalifornii. Jego nosi już po całym świecie tęskni, jednak nie wraca, buntuje się, ale żałuje oddalenia. Skazani na siebie w sposób nieomal organiczny, poszukują kontaktu prawdziwego i dlatego do siebie piszą. Padają więc w spektaklu słowa ważne, a łączy je muzyka Komedy i piosenki Osieckiej. Usłyszymy m.in. „Nim wstanie dzień”, „Ja nie chcę spać”, jak również późniejsze utwory dojrzałej już poetki z muzyką Jerzego Satanowskiego i Seweryna Krajewskiego. „Zabawki Pana Boga” (fraza z „Kolędy z pretensjami” Osieckiej) to poetycki zapis stanu świadomości całego pokolenia, które - doskonale wiedząc, jak bardzo jest niepowtarzalne - nawet nie przeczuwało, jakie okaże się ważne.

 

Początek: godz. 17.30


KRÓL KIER ZNÓW NA WYLOCIE

na motywach powieści Hanny Krall

 

Głównym wątkiem spektaklu jest historia młodej Żydówki. Tora w czasie II wojny światowej, po ucieczce z Getta, udaje Polkę i Niemkę, by w ten sposób odnaleźć swego męża i wyciągnąć go z obozu koncentracyjnego. Jej miłość staje się wstrząsającym „sposobem” na przetrwanie. Koleje życia bohaterki to historia jej „nie - obecności”, „nie - istnienia”, to los, w którym przestaje być ważne, kim ona sama jest. Liczy się tylko ten, komu pragnie pomóc i w tym celu gotowa jest zrobić wszystko. Wydaje się, że przestaje obowiązywać ją moralność, że nie ma tam miejsca na Boga, że w obliczu sytuacji przerastających ludzką wyobraźnię, konwencjonalne wartości stają się czymś abstrakcyjnym. W spektaklu widz powinien odnieść wrażenie, że jest to historia opowiadana współcześnie, na jego oczach; że czas nie płynie tutaj linearnie, że dzisiaj jest tylko kolejnym ogniwem w bardzo długim i starym kontinuum. Nie chodzi nam o zrobienie dokumentalnej rekonstrukcji czy też o zbudowanie mitu ofiary, lecz o to, by ukazać ponadczasową moc ludzkiego oddania i miłości.

 

23.03. (wtorek), godz. 20.00 - Scena Kameralna, Cena biletu : 35 zł



data ostatniej modyfikacji: 2010-03-08 22:39:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności