Walczyli o indeks na wymarzony kierunek

Tag: indeks
Dział: Olsztyn

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zorganizowano konkurs, w którym nagrodami były indeksy na wymarzony kierunek studiów. Okręgowa Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych miała na celu sprawdzić wiadomości uczestników z zakresu rolnictwa i ochrony środowiska.

- Rolnictwo to zasób wiedzy i umiejętności teoretycznych i praktycznych niezbędnych do uprawiania roślin, chowu zwierząt oraz mechanizacji produkcji rolniczej, przetwórstwa i przechowalnictwa ziemiopłodów i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz możliwości wykorzystania w żywieniu człowieka.

W zakres rolnictwa wchodzi również wiedza dotycząca ekonomiki i organizacji rolnictwa oraz działania rynku rolnego, czyli popularny agrobiznes - mówił na otwarciu eliminacji okręgowych prof. Marek Marks kierujący Katedrą Systemów Rolniczych na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM, przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Już eliminacjach szkolnych udział wzięło 2350 osób z 44 szkół okręgu. warmińsko-mazurskiego. W kolejnym etapie zakwalifikowało się 164 najlepszych uczniów startujących w 6 blokach tematycznych: architektura krajobrazu, produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, agrobiznes, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe.

Uczestnicy olimpiady wzięli udział w eliminacjach pisemnych oraz praktycznych. Wśród zadań znalazły się m.in.: wykonanie dekoracji na sałatkę, rozpoznanie ziół i omówienie ich zastosowania, rozpoznanie produktów pszczelich, ocena opon stosowanych w ciągnikach i przyczepach, weryfikacja zużycia tulei w silnikach i wiele innych.

- Lekki stres jest. Spodziewałam się czegoś innego, że będzie trzeba przygotować jakąś potrawę. Myślę, ze poszło mi całkiem nieźle - mówi Ola z ZSiPO w Lidzbarku Warmińskim, która startowała w bloku żywienie człowieka i gospodarstwo domowe.

W poszczególnych blokach pierwsze miejsce zajęli: agrobiznes - Natalia Skonieczka (ZSR w Karolewie) - 95 pkt.; architektura krajobrazu - Jakub Turek (ZSKŚiA w Giżycku) - 72 pkt.; produkcja roślinna - Mateusz Kowalski (ZSP w Zielonej) - 94 pkt.; produkcja zwierzęca - Dariusz Sikorski (ZSTiE w Pasłeku) - 92 pkt.; mechanizacja rolnictwa - Tomasz Kuriata (ZSR w Karolewie) - 110 pkt.; żywienie człowieka - Katarzyna Milewska (ZS w Ciechanowie) - 90 pkt.

W rankingu szkół wyłoniono 3 najlepsze szkoły:

I miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej,

II miejsce - Zespół Szkół CKR w Karolewie,

III miejsce - Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku.

Dla finalistów zostały przygotowane atrakcyjne nagrody: indeksy na wymarzona uczelnie jak i nagrody rzeczowe.

Źródło: uwm.edu.pl


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności