UWM dołączyło do Konsorcjum Naukowo-Technologicznego

Dział: Olsztyn

Przedstawiciele Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Wojskowej Akademii Technicznej, podpisali umowę, poświadczającą dołączenie uczelni do Konsorcjum Naukowo-Technologicznego „Polska Platforma Technologiczna Systemów Bezpieczeństwa".

Do Konsorcjum należy w tej chwili 37 instytucji: MON, MSWiA, przedsiębiorstwa, szkoły wyższe techniczne i tylko jeden uniwersytet (UWM). Główne cele stawiane przed konsorcjum to m.in.:

- nawiązanie współpracy w obszarze bezpieczeństwa i walki z terroryzmem, pomiędzy twórcami a odbiorcami technologii, poprzez inicjowanie i prowadzenie badań naukowo - technicznych i rynkowych oraz komercjalizację opracowań.
- promocja innowacyjności i rozwoju naukowo technicznego na rzecz bezpieczeństwa, - włączenie się w realizację głównych działań Europejskiego Programu na rzecz Bezpieczeństwa,
- wspieranie organów administracji państwowej w budowaniu strategii rozwoju nowoczesnych technologii na rzecz bezpieczeństwa.
- uczestnictwo w opracowaniu prognoz rozwoju nauki i technologii dla systemów bezpieczeństwa, - włączenie się w tworzenie i realizację programów krajowych (Krajowego Programu Ramowego, Narodowego Planu Rozwoju i programów operacyjnych),
- włączenie się w realizację programów unijnych (6 i 7 Program Ramowy Unii Europejskiej, Akcja Przygotowawcza do Programu Badań nad Bezpieczeństwem oraz Program Badań nad Bezpieczeństwem).

UWM w Warszawie reprezentował prof. Szczepan Figiel, prorektor ds. rozwoju uczelni. - Dla nas, a w szczególności dla Wydziału Nauk Technicznych, Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydziału Matematyki i Informatyki, RCI to możliwość współpracy z najlepszymi - mówi prorektor.

- To także okazja o wspólne aplikowanie o środki na badania związane z bezpieczeństwem, które staje się priorytetem dla Unii Europejskiej, naciskającej wręcz na to, aby konsolidować siły przy opracowywaniu zagadnień z nim związanych. Oprócz UWM do konsorcjum dołączyły cztery inne instytucje w tym Politechnika Śląska.

Posiedzenie PPTSB podzielono na pięć obszarów tematycznych. Rozmawiano o:
- Systemach wczesnego ostrzegania o sytuacjach kryzysowych,
- Materiałach, podzespołach i strukturach do systemów bezpieczeństwa,
- Sensorach do systemów monitoringu bezpieczeństwa,
- Systemach zarządzania bezpieczeństwem - Bezpieczeństwie systemów informacyjnych.

Żródło: uwm.edu.pl


ostatnia zmiana: 2011-04-13
Komentarze
Polityka Prywatności