2010-04-02

Michał Brzeziński: „Pamięć wirtualna”

"Pamięć Wirtualna" konfrontuje doświadczanie pamięci rodzinnej i historycznej ze światem współczesnych mediów, które stają się nie tylko metaforą, ale i przedłużeniem systemu nerwowego. Jest to rodzaj kozetki psychoanalityka, która spowita jest oparami rozpadającej się opowieści.

Narracje, z których są utkane zręby naszej tożsamości, są rodzajem oprogramowania narzuconego nam w sposób arbitralny przez społeczny kontekst i jego historyczne umocowania. Oprogramowanie wszczepione nam przez historię rodzinną, wytycza granice świata, z którymi musimy się zmierzyć. Kontekst sztuki zakłada odzyskanie wolności.

"Natura narracji tej pracy jest poniekąd związana z estetyką filmowego dokumentu, oraz filmów z domowego archiwum, jednak sam obraz przypomina raczej uszkodzony interface gry 8-bit. Podmiot zostaje uwolniony od dziedzictwa. System staje się anarchią - groźną utopią dla społeczeństwa i marzeniem dla artystów.” - Michał Brzeziński

Michał Brzeziński, urodził się w 1975 roku, artysta, teoretyk wideo. Jest absolwentem filmoznawstwa przy Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. Prace jego pokazywane były m.in. w Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Warszawie, Berlinie oraz Londynie. Był kuratorem pokazów VIDEO IDENTITY oraz LIVING VIDEO pokazywanych w Los Angeles Center for Digital Art. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2008 roku.

haloGaleria MOK, ul. Dąbrowszczaków 3
Wystawa trwa do 2 kwietnia 2010.


data ostatniej modyfikacji: 2010-03-23 01:33:13
Komentarze
 
Polityka Prywatności