Na ekspozycji w olsztyńskim zamku zaprezentowane zostaną najwybitniejsze dzieła będące wynikiem konsekwentnych postaw trzech artystów. Zobaczymy znane fotograficzne zapisy świetlne Antoniego Mikołajczyka z cyklu „Partytury miast”i „Światło i przestrzeń”, odtworzona zostanie także instalacja artysty „Transformacje” .
Józef Robakowski zaaranżuje przestrzeń dla swoich prac z cyklu „Kąty energetyczne”, w osobnym wnętrzu pokaże „Gnuśną linię”. Na wystawie znajdą się też jego fotogramy z cyklu „Gorące obrazy” i foto-luksogramy.
Z dorobku Zygmunta Rytki pokazane będą prace z cyklu „Obiekty chwilowe – projekt transformacji” oraz „Obiekty chwilowe – projekt rozkładu” . Artysta zaaranżuje w przestrzeni zamkowego strychu dwie instalacje z linią czarną i białą oraz fotogramy „Ciągłość nieskończoności.”
SYLWETKI ARTYSTÓW:
Antoni Mikołajczyk (1939-2002) tworzył podporządkowując swoje działania zjawiskom energii fal świetlnych i jej współczesnym środkom przekazu. Światło było dominującym składnikiem jego akcji i instalacji , a także najbardziej znanego cyklu fotograficznego „Partytury miast” oraz slajdów. Budował przestrzeń stosując kompozycje świetlne. Wykorzystywał technologiczne właściwości fotografii, by przedstawić, uchwycić światło – zjawisko niematerialne. Światło było narzędziem, którym opisywał nurtujące go artystycznie problemy.
Józef Robakowski (ur. 1939) obok cykli fotograficznych, zapisów video, instalacji, rysunków i obiektów tworzy także projekty konceptualne, jest inicjatorem wielu zdarzeń, wystaw problemowych i akcji artystycznych. Prowadzi w Łodzi prywatną Galerię Wymiany Sztuki Aktualnej. Wraz z Antonim Mikołajczykiem był twórcą Warsztatu Formy Filmowej, który odegrał niepodważalną rolę w rozwoju awangardowego filmu w Polsce. Robakowski jest autorem teoretycznych tekstów o sztuce. Należy do pokolenia artystów, którzy pierwsi wykorzystali kamerę video w swojej twórczej pracy.
Zygmunt Rytka (ur. 1947) jest autorem fotografii, instalacji i video, które podobnie jak prace Mikołajczyka i Robakowskiego są związane z tradycją konceptualną. Tworzy sztukę opartą na przekazie znaczeń wynikających z głębokich refleksji na temat czasu, nietrwałości zjawisk i rzeczy, przemijaniu. Jego niezwykłe fotografie i instalacje wciągają widza w dialog o istocie a także kruchości kondycji człowieka. Wszyscy trzej to artyści wpisani w najnowszą historię sztuki polskiej, każdy jest klasykiem w swojej dziedzinie.
Gdzie: Olsztyn, Muzeum Warmii i Mazur, ul. Zamkowa 2
Kiedy: 23.11.2005 (Śr), 18:00 - 30.04.2006 (Nd)
Źródło: independent.pl