Spotkanie w Spichlerzu prezentujące, stworzoną przez Toruń Film Festival TOFFi, kompilację najciekawszych produkcji niezależnych autorów wywodzących się z Torunia lub Bydgoszczy.
„Wielopak” prezentuje postaci wiele już znaczące w polskim młodym kinie - jak bydgoszczanie Maciej Cuske [Brązowy Smok na Krakowskim MFF], Jacek Szymczak („1409 - Afera na Zamku Bartenstein”), czy Tomasz Szafrański [nagroda jury Slamdance'2006], a także autorów początkujących, mających jednak wielki potencjał twórczy (Jacek Czapnik, Łukasz Romanow). W „Wielopaku” znalazł się m. In. teledysk „Liga Polskich Rodzin” kontrowersyjnej, toruńskiej grupy „Butelka” oraz etiudy satyryczne kolektywu „Kompania M3” [autorów scenariusza do głośnej komedii niezależnej „1409 - afera na zamku Bartenstein”]. Zaprezentowane zostaną również brawurowe animacje Jacka Kościuszki i dokument o cierpiącym na schizofrenię młodym satyryku zakochanym w Monthy Pythonie, wyprodukowany przy udziale twórców festiwalu CAMERIMAGE.
Filmy:
"Katedra Św. Janów" reż. Ryszard Kruk - 17 min.
Frapujący dokument o najstarszym i najbardziej dostojnym gotyckim kościele Torunia - siedmiowiekowej katedrze św. Janów. Film prezentuje nowe podejście do realizacji filmów dokumentalnych dotyczących pereł architektury i zabytków - umiejętnie łączy cechy dokumentu z filmem artystycznym. Premiera filmu odbyła się na wielkich ekranach w tytułowej katedrze.
"Liga Polskich Rodzin" real. grupa BUTELKA - 4 min.
Teledysk toruńskiej grupy Butelka, grającej "gniewnego rocka z wykopem", znanej z prześmiewczych tekstów i pełnych szaleństwa i dynamiki teledysków. Liderem grupy jest Grzegorz "McButelka" Kopcewicz. Teledysk doczekał się wyróżnień na festiwalach filmów niezależnych i stał się tematem kontrowersyjnych artykułów prasowych. Utwór według deklaracji lidera nie jest manifestem politycznym, ale satyrą na politykę w ogóle.
"BIG HAN – dokument o Adamie Hanuszkiewiczu" reż. Jacek Szymczak - 15 min.
Film pokazujący prawdziwe, zaskakujące oblicze guru polskiego teatru. Autorem filmu jest Jacek Szymczak, jeden z najbardziej obiecujących młodych fotografików polskich. Człowiek o niezwykłej wrażliwości wizualnej. Autor filmów reklamowych i fabularnych. Fotosista na planach takich filmów jak "Kiler" czy "Przedwiośnie". Operator filmowy i telewizyjny. Operator w największych przedsięwzięciach telewizji TVN. Autor zdjęć do "1409 - afera na zamku Bartenstein". Prezentacja "Cinema OFF" jest ogólnopolską premierą tego filmu.
"Egzemplarz" reż. Paweł Jaworski - 8 min.
Młody człowiek wchodzi do antykwariatu ukrytego w małej uliczce starego miasta. Z pozoru błaha czynność zadecyduje o jego całym życiu. "'Egzemplarz' to nasza wizja momentu przejścia od życia do śmierci" - mówi reżyser etiudy. Ciepło przyjmowany przez widzów film był też faworytem internautów - przez długi czas był liderem zestawień ogólnopolskiego portalu promującego kino niezależne - Filmforum.pl. Z racji niesamowitej atmosfery stworzonej w filmie, pokazywano go w wielu nietypowych miejscach - na przykład w podziemiach gotyckigo Mostu Paulińskiego w Toruniu. Autorem filmu jest Paweł Jaworski, performer, aktor, scenarzysta, autor akcji i eventów ulicznych.
"Wścieklizna" reż. Jacek Czapnik - 5 min.
Animacja do filmu została wykonana w Bydgoszczy, muzyka w Warszawie, a scenariusz pochodzi z Łodzi. Każdy z twórców filmu pochodzi z innego miasta, a połączyła ich miłość do bloków (bo o tym traktuje film). Animacja powstawała przez kilka miesięcy. Poza elementami rysunkowymi wykorzystano w niej też zdjęcia z bydgoskich blokowisk. Animacje wykonano metodami garażowymi, wykorzystując do tego podświetlaną szybę, stary komputer PC i skaner.
Reżyserem filmu jest Jacek Czapnik - rysownik i animator z Bydgoszczy, autorem scenariusza: Tomasz Andrzejewski - młody scenarzysta z Łodzi, a kompozytorem muzyki Mateusz Telega - muzyk z Warszawy, zajmujący się hip-hopem oraz komponowaniem muzyki do filmów i do gier komputerowych.
"Mr. PARABOLLIC II" reż. Jacek Kościuszko - 5 min.
Zabawna, eksperymentalna opowieść o pewnym osobniku, który dużo zrobi by zdobyć tytułowe "żarcie". Autorem filmu jest Jacek Kościuszko, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jego pasją jest tworzenie krótkich form filmowych w technikach "kombinowanych" (animacje 2D, 3D w połączeniu z filmem) oraz realizacja teledysków. Mieszka w Warszawie, gdzie współpracuje z MTV i tworzy firmę producencką. Nominowany do nagrody Yach Film Festiwal.
"Szymon Python" reż. Iwona Strzałka - 23 min.
Opowieść o Szymonie – schizofreniku, który pomimo choroby pisze teksty inspirowane twórczością Cyrku Monty Pythona Pytona. Marzy o zrealizowaniu filmu na ich podstawie. Wierzy, że wtedy odnajdzie bratnią duszę, kogoś, kto go wesprze i pokocha..... Doskonały i wzruszający dokument wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Jego efektem jest powstanie książki autorstwa głównego bohatera, która na wiosnę 2006 ujrzy światło dzienne.
"Dum Dum" real. Kompania M3 - 10 min.
Dwie etiudy satyryczne zrealizowane przez toruński kolektyw satyryczny Kompania M3. Grupa znana jest z realizacji radiowych programów satyrycznych [m.in. pod nazwą DUM -DUM] dla Trójki, Eski czy Radiostacji. Ludzie M3 są też twórcami scenariusza i pomysłu filmu "1409 - afera na zamku Bartenstein" oraz wielu absurdalnych, krótkich filmów fabularnych.
"Koniec Wojny" reż. Tomasz Szafrański - 18 min.
"Koniec Wojny" uznano za jeden z najambitniejszych filmów studenckich ostatnich lat. Gdzieś na nieokreślonym bliżej pustkowiu rozgrywa się ostatni akt II Wojny Światowej. Na zapomnianej przez świat farmie mieszka stary Ojciec z umysłowo niedorozwiniętym synem, Krzychem. Na gospodarstwo trafia przez przypadek dwóch Niemców, Schulz i ciężko ranny Frisch. Przekonany, że gospodarstwo jest porzucone, Schulz ukrywa w nim Frischa i idzie ściągnąć pomoc. W ten sposób wojna wkracza w życie tego miejsca, gdzie losy wszystkich bohaterów muszą się spleść. W filmie po raz pierwszy pojawił się na polskich ekranach... Steffen Möller, słynny w naszym kraju niemiecki kabareciarz i showman telewizyjny.
Gdzie: Olsztyn, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Rodziewiczówny 3
Kiedy: 12.04.2006 (Śr), 18:00-22:00
Gatunek: animacja, dokument, off
Źródło: independent.pl